Altın fiyatları 2024’te yükselecek mi? Altın mı, borsa mı? Ünlü ekonomistten altın alacaklara çok önemli tavsiye

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, 2024 yılında da altın fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini öngörüyor. Fed’in önümüzdeki dönemlerde faiz indirimine başlayacağının altını çizen Şatıroğlu, bunun altın fiyatları açısından pozitif olacağını belirtiyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Remzi Akkök’e konuşan Şatıroğlu, ons altının 2070 dolara kadar tırmanarak gördüğü zirveleri tazeleyeceğini tahmin ediyor. Bu durumda gram altın fiyatlarının da 3 bin lirayı aşması bekleniyor.

ORTA DOĞU’DA YAŞANAN ÇATIŞMALARIN ALTIN FİYATLARINA ETKİSİ

Şatıroğlu, Orta Doğu’da yaşanan çatışmaların ise altın fiyatlarına yönelik olası etkisine dair şunları söylüyor:
“Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar, jeopolitik riskler açısından çok önemli bir konum değil. İsrail-Hamas çatışması ve Yemen’de yaşanan olaylar, emtia fiyatlarını ve dünya tahvil piyasasını etkileyecek konumda bulunmuyor. Dolayısıyla Orta Doğu’daki çatışmalar altın fiyatlarının yukarı çıkmasına sebep olmaz.”


Tunç Şatıroğlu

ALTIN MI, BORSA MI?

Altın yatırımının dönemsel olarak iyi getiriler sunabileceğini belirten Şatıroğlu, uzun vadede altın yatırımının tavsiye edilmediğini söylüyor.

Şatıroğlu, “Amerikan borsasının altına göre daha çok getiri sağladığını biliyoruz. Borsa İstanbul’a göre ise şu anda altın yatırımı daha iyi getiri sağlayabilir ancak her türlü uzun vadede tavsiye edebileceğim bir yatırım aracı değil” diyor.

ALTIN ALACAKLARA TAVSİYELER

Altın alacaklara da tavsiyede bulunan Şatıroğlu, bankadan altın almalarını öneriyor. Şatıroğlu, “Bankadan altın almanın hem çalınma riski olmadığını hem de piyasalar açıkken istedikleri zaman satışını gerçekleştirebileceklerini” söylüyor.

Şatıroğlu, fiziki olarak satın alınan altınlarda ise hem çalınma riskinin hem de satılmak istendiğinde her yerde ayrı fiyatla karşılaşma riskinin olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir