Çerkeslerin bağımsız adayı Akkaya: Yok sayılmanın yansıması

Kayseri’den bağımsız milletvekili adayı olan Mutlu Akkaya, Meclis’e girmek için seçmenden oy istiyor. Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) eski Genel Başkan Yardımcısı olan Akkaya, “Ülkemiz ve şehrimiz seçmenleri, özellikle milletvekilliği seçimlerinde birbirine zıt seçim çevrelerinin politikaları arasında seçim yapmaya zorlandı ve kutuplaştırıldı” diyor.

Akkaya ile neden aday olduğunu, seçilirse yapacaklarını ve Kayseri’deki Çerkeslerin taleplerini konuştuk.

‘ÖNCELİĞİMİZ TOPLUMUMUZUN TEMEL SORUNLARI’

Neden bağımsız milletvekili adayı oldunuz?

Bilindiği üzere ülkemizde son Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uygulanmakta. 14 Mayıs tarihindeki seçimde, Cumhurbaşkanı ve yasama organını oluşturan milletvekilleri ayrı ayrı seçilecek ve bu seçimlerin birbiriyle doğrudan bağı yok. Her iki seçim için de birden fazla ittifak grupları oluştu. Ülkemiz ve şehrimiz seçmenleri, özellikle milletvekilliği seçimleri konusunda birbirine zıt siyasi çevrelerin politikaları arasında seçim yapmaya zorlanmış ve kutuplaştırılmıştır. Bilinmelidir ki bağımsız bir aday olarak önceliğimiz, şehrimizin ve toplumumuzun temel sorunlarına odaklanmak ve çözüm noktasında gerekli adımları atmaktır. Bu noktada herhangi bir ideolojik söylem veya siyasi denklem hesabı yapmadan; ittifaklarda ya da başka listelerde, kendisine yer bulamayan grupların sesi olmak için yola çıktık.

Bu minvalde siyasi partilerin ve seçmenlerinin fikirlerine saygı duyarak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ya da ittifak gruplarında yer almadığımızı, herhangi bir gruba oy verilmesini talep etmediğimizi, sadece milletvekili seçimlerinde bağımsız aday olduğumuzu deklare ediyoruz.

Çerkeslerin talepleriyle ilgili çok sayıda çalışmanız oldu. Kayseri’deki Çerkeslerin talepleri neler?

Ben sivil toplum geçmişi olan bir adayım. Gençlik yıllarımdan itibaren mensubu olduğum Çerkes halkının sivil toplum kuruluşlarında birçok görevde bulundum. Adaylığım öncesinde Çerkeslerin en büyük örgütlü yapısı olan KAFFED’de Genel Başkan Yardımcısı idim. Onun evvelinde de iki dönem 56 yıllık köklü bir geçmişe sahip Kayseri Kafkas Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüm. Sivil toplum çalışmalarında mensubu olduğum Çerkes halkının sorunlarını dile getirdim. Bilindiği gibi tüm etnik topluluklar gibi Çerkesler de globalleşen dünyada var olma ve kimlik mücadelesi yürütmek zorunda. Bir toplumun dilini ve kültürünü unutmaması, gelecek nesillere aktarması yalnızca toplumun değil, devletlerin de görevidir. Bu durum, gelişmiş ülkelerde büyük ölçüde yasal zemine oturtulmuştur. Ülkemizde de bir dönem sivil toplum kuruluşları ve o dönem siyasi iklimin de katkılarıyla etnik topluluk haklarına ilişkin bazı düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bu düzenlemeler beklentiyi karşılamaktan uzak kalmıştır. Çerkeslerin talepleri, aslında tüm dünyada dil, kültür ve kimliğini korumak isteyen toplulukların talebidir.

‘ORTAYA ÇIKAN DURUM KAMUOYU TEPKİSİ’

Bağımsız aday olduğunuzu bir açıklamayla duyurdunuz. Açıklamanızda muhalefetin aday listeleriyle ilgili bir eleştiriniz de söz konusuydu…

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Ben kişisel olarak, sadece tek oyu olan bir seçmenim. Yola çıkışımız kişisel beklenti ve talepler ekseninde gerçekleşmedi. Listeler belirginleştiğinde, mensubu olduğum Çerkesler de dahil, şehrimizde yaşayan hemşeri gruplarının, dezavantajlı grupların, Kayseri özelinde kendilerini temsil edecek, seslerini duyuracak adaylarının listelerde yer bulamadığı görüldü. Bunun sonucunda da kamuoyunda ciddi bir tepki oldu. Yani ortaya çıkan durum, şahsi tepkimden öte bir kamuoyu tepkisidir. Bu tepki eşit temsiliyet ilkesinin karşılık bulmamasından kaynaklanıyor.

‘KIRGINLIK KİŞİSEL BİR MESELE DEĞİL…’

Bağımsız aday olmak yerine muhalefetin listelerinden girme durumunu hiç tartıştınız mı, neden olmadı? Bu konuda bir kırgınlığınız var mı?

Gerek KAFFED gerekse Kayseri Kafkas Dernekleri Birlik Platformu aracılığıyla farklı siyasi partilerle, toplumumuzun temsiliyeti noktasında çeşitli girişimler ortaya kondu. Ancak herhangi bir karşılık bulmadı. Kırgınlığa gelince, bu kişisel bir mesele değil, toplumsal bir mesele. Bu noktadaki kararımız yok sayılmanın toplumda ortaya çıkardığı rahatsızlığın yansıması.

Meclis’e milletvekili olarak girdiğinizde üzerinde duracağınız konular neler olacak?

Gerek sosyal medya gerekse yerel kamuoyundan aldığımız dönüşlerde, adaylığımızın ciddi bir karşılık bulduğunu gözlemliyoruz. Kalabalık ve alanında uzman bir ekibimiz var. Ekibimiz ilk günden bu yana çiftçiler, esnaf, sanayiciler, kadınlar, dezavantajlı gruplarla iletişime geçerek sorunlarını dinliyor. Bu konuların tamamını detaylandırıp ayrıca açıklama yapacağız. Fakat sorunların temeline inmeden ve gerçekçi bir bakış açısı geliştirmeden, salt siyaset yapma uğruna aday değiliz. Bu çerçevede Meclis çatısı altındaki temel misyonumuz halkımızın meselelerini görünür kılmak ve yüksek sesle dile getirmek olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*