Disney’ın Atatürk dizisi kararı dünya basınında: “Disney, tartışmalarla ilgili yorum yapmıyor”

T24 Dış Haberler

Disney’in Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) çağrılarının ardından “Atatürk” dizisini Disney+ platformunda yayınlamama kararı dünya basınında da yer buldu. 

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, RTÜK’ün olayla ilgili olarak Disney+’a yönelik inceleme başlattığına dikkat çekti. 

The Washington Post’a yaptığı açıklamada Disney, bir kez daha “Atatürk”ün dizi olarak değil, film formatında Fox kanalında ve sinemalar gösterileceğini doğruladı. 

Disney, gazeteye yaptığı açıklamada plan değişikliği ve onun etrafındaki siyasi tartışmalarla ilgili yorum yapmazken, kararı “revize edilmiş içerik dağıtma stratejisinin bir parçası” olarak niteledi. 

ABD merkezli haber ajansı Associated Press de yerel medyaya göre dizinin iptalinin arkasında Amerikan Ermen lobilerinin olduğunu aktardı. 

AP, ayrıca Atatürk’ün Türkiye’de çok saygı gören bir figür olduğuna ve Anayasa’ya göre kendisine hakaret etmenin bir suç kabul edildiğine dikkat çekti. 

AP, ANCA’nın pazartesi günü dizinin iptalinin ardından destekçilerine teşekkür ettiğini vurguladı. 

Katar merkezli Al Jazeera da RTÜK’ün Diney’in kararına tepki gösterdiğini belirtti. Al Jazeera, Türk ve Amerikan basınının yanı sıra bağımsız Ermeni yayını 301’in de kararda Ermeni lobilerinin etkili olduğunu söylediğine dikkat çekti. 

Al Jazeera, Ermenilerin eskiden Osmanlı İmparatorluğu’nun en kalabalık azınlıklarından biri olduğunu, 1915 olaylarından sonra ise birçoğunun farklı ülkelere kaçtığını ifade etti. 

Al Jazeera, Disney+’ın dün akşam yaptığı açıklamada filmlerin Disney+’ta yayınlanıp yayınlanmayacağına dair bir detay bulunmadığını vurguladı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir