Milyonların Ölümüne Sebep Olarak Tüylerinizi Diken Diken Edecek Dünyanın En Acımasız 10 Hükümdarı

Tarihte birçok acımasız hükümdar olsa da konu katliam olduğunda bu listemizdeki kişilerden daha ötesi bulunmuyor. Yıllarca süren acımasız hükümdarlıkları boyunca milyonların ölümüne sebep olan birçok ismi sizin için özel listemizde sıraladık. Şaşırtıcı olan ise 2 Türk hükümdar olması…

1. İlk sırada 40 milyon insanın (Dünya nüfusunun yüzde 11!) ölümüne sebep olan Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han bulunuyor.

2. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan ve 20 milyon kişinin ölümünden sorumlu Adolf Hitler ise ikinci sırada bulunuyor.

3. Mao Zedong yaptığı büyük devrimler ile zamanında Çin’in bir dünya gücü haline gelmesini sağladı. Buna rağmen kullandığı yöntemlerin sonuçları olan idamlar, kıtlık ve savaşlar sonucu 80 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor.

4. Acımasız taktikler ve yöntemler kullanan Joseph Stalin ise yaklaşık 20 milyon kişinin ölümüne sebep oldu.

5. Belçika Kralı Leopold II, Kongoyu bir sömürge ülkesi olarak kullanıyordu. İnsanları çalışmaya zorladı.

Çalışmayı reddedenlerin kendilerini veya çocuklarını sakat bırakıp (ellerini keserek) sonra öldürerek yaklaşık 17 milyon insanın ölümüne sebep olduğu düşünülüyor. En kötüsü ise bunun 1885’ten 1908’e kadar sürmüş olmasıydı!

6. Bir Türk-Moğol İmparatoru olan Timur yaklaşık 17 milyon insanın (Dünya nüfusunun yüzde 5’i!) ölümüne sebep oldu ve kurbanlarının kafataslarından piramit yapması ile tanınıyordu.

7. Hideki Tojo, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın başbakanı idi. 1941’de Pearl Harbour saldırısından sorumlu olmanın yanı sıra Japonya’nın en zalim birimi olan 731. Birim de onun emri altındaydı.

731. Birim’in zalim kimyasal deneylerinde denek olan kadın, bebek ve hamile kadınlar dahil olmak üzere bütün herkes öldü. Ayrıca Tojo 200 bin kadının seks kölesi olarak kullanılmak üzere esir alınmasını onayladı. Yaklaşık olarak 5 milyon kişinin ölümüne sebep olduğu düşünülüyor.

8. Kamboçya’nın diktatörü Pol Pot , ülkesini değiştirerek bir tarım cennetine dönüştürmek istedi. Bunu gerçekleştirmek için başvurduğu yöntemler ise çok acımasızdı.

Yüz binlerce insanı kıtlık ve fakirlik içinde yaşamaya zorlayarak çalışma kamplarına sürükledi ve Kamboçya Soykırımını düzenledi.Bu soykırım sonucu 2 milyona yakın insan öldü (Her 4 kamboçyalıdan 1’i demek oluyordu.)

9. Eflak Krallığı’nın başı olan Kazıklı Vlad, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na karşı olan nefreti ile ünlüydü. Öldürme yöntemi olarak ise insanları kazığa oturtmak gibi bir alışkanlığı vardı.

Vlad’ın korkunç hikayeleri bütün Avrupa’ya yayıldı ve Bram Stoker’ın Dracula romanına ilham verdi. Yaklaşık 80 milyon kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.

10. Korkunç İvan IV (Rusya) adından da anlaşılabileceği gibi acımasız bir hükümdardı. Öfke ve paranoya nöbetleri ile ünlüydü ve krallıktaki herkesi öldürme yetkisine sahip Oprichnina isimli özel bir ordusu bulunmaktaydı.

Öfkesi sonucu kendi oğlunu bile öldüren korkunç bir Rus Çarıydı. Yaklaşık 60 bin insanın ölümünden sorumluydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir