Pendikspor – Beşiktaş maçından sonra eski hakemden şaşırtan tepki! ‘Eminim birkaç takla atardın’

Pendikspor, Trendyol Süper Lig’in 21’inci haftasında Beşiktaş’ı konuk etti. Pendik Stadı’ndaki mücadelede Tugay Kaan Numanoğlu düdük çaldı. Tugay Kaan Numanoğlu’nun yardımcılıklarını Aleks Taşçıoğlu ile Emir Eray Eyisoy üstlendi. VAR’da Emre Malok, AVAR’da ise Direnç Tonusluoğlu ve Candaş Elbil görev aldı.

Pendikspor – Beşiktaş maçının tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında yorumladı. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran çarpıcı ifadeler kullandı.

İşte Tugay Kaan Numanoğlu’nun tartışmalı kararları hakkında yapılan değerlendirmeler…

“Beşiktaş’ta Onur Bulut’a gösterilen sarı kart kararı doğru mu?”

Bahattin Duran: Yanlış hatırlamıyorsam Umut Nayir pozisyonu gibiydi. Ayağını uzattı ama burada ben bir basma göremedim. Ayağını uzattı, ayağının üstüne temas varsa net bir sarı kart. Ayağına bastı mı? Yok. Faul ama sarı kartta aynı fikirde değilim. Bu bir faul ama sarı kart yok.

Bülent Yıldırım: Kuvvetle muhtemel hakem burada kramponun, kramponun üstüne bastığını düşündü.

Bahattin Duran: Bulunduğu yerden aldanabilir. O kararı niye verdiğini anlayabiliyorum.

Deniz Çoban: Türkiye şartlarını düşünerek konuşalım. ‘Bu oyuncunun sarı kartı vardı’, maç şu anda kaç kaç? Skor da alınmamış. Bu oyuncu 2’nci sarıdan ihraç edildi, maç 4-0 bitti. Bugün ne konuşuluyordu? Eyvah eyvah. Anlamak yetmeyebilir. Sarı kart olmaz.

Bülent Yıldırım: Onun diziyle bir şarjı var ama ayağa olmayan bir müdahale. Bu sadece bir faulmüş, yanlış bir tespit olmuş.

“Pendikspor’un 3. golünde faul var mı?”

Bahattin Duran: Buradaki tartışma konusu, Halil Akbunar asisti yapmadan önce Bakhtiyor’la mücadele ettiği hava topunda bir ihlal yapıyor mu? Bence yapmıyor. Her iki oyuncu da havadaki topa ayaklarını uzatıyorlar. Halil Akbunar topu çaldı, devamında da gol oldu. Bu bir kriter değil ama burada Bakhtiyor’un da herhangi bir itirazı, serzenişi yok. İkisi de kaldırdı ayağını, önce davranan Halil Akbunar burada. Eğer karşıdan gelseydi, Bakhtiyor topla oynayıp, Halil Akbunar ayağına temas etseydi o zaman faulden bahsederdik.

Bülent Yıldırım: Havadaki asılı top, ikisi de ayak koydu.

Deniz Çoban: Bakhtiyor’un herhangi bir etkilenmeyle ilgili beklentisi yok.

“Halil Akbunar’ın Ante Rebic’e müdahalesinde kart gerekir mi?”

Deniz Çoban: Burada bir kart gerekir. Fotoğrafı böyle koyarsan, sosyal medyada ‘Burada nasıl kırmızı kart çıkmadı’ derler. Fakat hareketin bütününü normal çekimde izlediğimizde, siyahlı oyuncu ‘eyvah ben ne yaptım’ diyip aşırı güç kullanımını, aşırı güç transferini, yaralayıcı hamleyi yapmadan hemen ayağını geri çekiyor. Bu benim açımdan klasik bir sarı kart. Kırmızıya gitmez bu ama hakem o sarı kartı da göstermedi.

Bahattin Duran: Nasıl ayağını çekip, ellerini de yukarıya kaldırıyor. O suçluluk duygusuyla ama şiddetli bir hareket, ciddi faullü oyundan bahsedemeyiz burada. Ben de Deniz Çoban’ın söylediklerine birebir katılıyorum. Bu klasik bir sarı kart.

Bülent Yıldırım: Size bir şey soracağım. Bu fotoğrafı yakalamış olsa hakem, kırmızı gösterse, eleştirir misiniz?

Bahattin Duran: Eleştirmem.

Bülent Yıldırım: Buradan sarı kart çıkmasını anlayamam. Maç çok ağır koşullarda oynanıyor, oyuncular da genelde iyi niyetli. Halil Akbunar yılların futbolcusu, Allah aşkına ayağının orada ne işi var Halil? Başka bir oyuncunun kramponunu aşilinde hissetsen ne yaparsın? Eminim birkaç takla atardın. Bu pozisyon net bir sarı kart. Güç transferi gerçekleşmiyor. Ayağı dokunduğu anda Halil Akbunar geri çekiyor. Ancak bu bir risk, minimum sarı kart görmeliydi. Güç transferi, yoğunluk olmadığı için kontrolsüz faul niteliğinde kalmış. Hakem arkadaşımız içeride kaldığı için temastan emin olamadı ve sarı kartı atlamış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir