Kürtçe tiyatro oyunu yasaklandı: Nedenini biliyoruz…

Batman’da Kürt tiyatrocular tarafından geçtiğimiz yıl kasım ayında kurulan Şano Ar, Kürtçeye çevirdikleri ‘Kral ve Travis’ oyunuyla çıktığı turne devam ediyor. Deniz Özer ve Bahoz Özsunar tarafından oynanan oyun, Antep’te yasaklandı.

Oyun 11 Şubat’ta Zeugma Müzesi Kültür Merkezi’nde oynanması planlanıyordu. Biletlerin bir ay önce satıldığı oyunun oynanmasına bir gün kala yasaklandı. Kürt oyuncular, gerekçe gösterilmeden oyunun yasaklanmasına tepki gösterdi.

Açıklama yapan Şano Ar, “Oyunun yasaklanması içeriği ve bizimle ilgili olmadığı bilinmesi gerekiyor. Yasaklanma gerekçesi, oyunun dili Kürtçe olması. Bunu kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz de.”

Tiyatro oyuncusu Deniz Özer, yayınladığı Kürtçe açıklamada, karara tepki gösterdi. Özer, şöyle dedi: “Sadece hir gün kala oyunu yasakladılar. Bir ay önce biletler satın alındı. ‘Neden yasakladınız? Gerekçeniz nedir?’ diye soruyoruz. Yanıt vermiyorlar. Ama biz nedenini biliyoruz. Çünkü biz dilimizle, Kürtçe ile yapıyoruz. Biz her zaman, her yerde oyunumuzu oynamaya devam edeceğiz. Bu da böyle biline. Siz bizi engelleyemezsiniz. Yaşasın Kürtçe tiyatro.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir