Ünlülerin ‘sosyal medyadan hakaret’ geliri kapanıyor

Sosyal medyada kendisine hakaret eden kullanıcılar hakkında şikayetçi olarak tazminat yoluyla gelir elde etmek son zamanlarda adeta meslek haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da görülen bir davada savcı, sanığın bu işi meslek haline getirdiğine ve kazanç elde ettiğine dikkat çekti.

Konuyu gündeme taşıyan Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, konunun yeni hazırlanan yargı paketinde olduğunu yazdı.

3 binden fazla kişiye dava açtığı belirtilen AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan ve yine binlerce kişiye dava açan ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yü hatırlatan Pehlivan şunları yazdı:

“Ünlülerin bu gelir kapısı artık kapanıyor. Zira yakında yasalaşması beklenen yeni yargı paketinde oldukça kritik bir düzenleme var. Buna göre, sosyal medya aracılığıyla işlenen hakaret suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinin ikinci fıkrası ‘uzlaştırma’ kapsamından çıkarılıp ‘ön ödeme’ sistemine sokuluyor. Yani…

Diyelim ki hakkınızda ‘internet üzerinden birine hakaret ettiğiniz’ iddiası var. Mevcut kanuna göre, dava açılmadan önce uzlaştırmacı sizinle şikâyetçiyi anlaştırabiliyordu. Para verip yargılanmaktan kurtulabiliyordunuz.

Ama şimdi ise direkt savcılık size para cezası kesebilecek. Belirlenen miktarı taksitle de ödeyip hakkınızda dava açılmasının önüne geçebileceksiniz. Lakin vereceğiniz para bu kez ‘hakaret ettiğiniz’ kişinin hesabına değil, devletin hazinesine gidecek” diye yazdı.

Alpay Özalan’ın ve Cübbeli Ahmet’in davalardan edindiği zenginliğin sonu geliyor. Son bir iddia paylaşayım; A Haber spikeri Erkan Tan da bu yolla oldukça para kazanmış, onun için de kötü bir haber olacak bu yasa.

(YAZININ TAMAMI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir